Waterloo-i csata
2005.05.24. 21:11
A szmzetsbl visszatr Napleon nagy riadalmat keltett mr azzal is, hogy a szvetsgesek ltal trnra ltetett XVIII. Lajost meneklsre brta. Mg nagyobb volt a pnik, amikor kiderlt, hogy zsenilis haditervvel kvnja megosztani ellenfeleit.
A korzikai szrnyeteg visszatr
.
Napleon Elba szigetre rkezik.
1815. mrcius 4-n egy vratlan hr lepte meg a bcsi kongresszus rszvevit: Napleon megszktt Elba szigetrl, s Franciaorszg fel tart hajjval. Idvel az is kiderlt, hogy a volt csszrt kitr lelkesedssel fogadtk a francik, s XVIII. Lajosnak is meneklnie kellett Prizsbl.
Ezt a gyztes (7.) koalci nem hagyhatta annyiban, ezrt a fegyveres sszecsaps csak id krdse volt. Mivel arra mr nem volt id, hogy Napleon 284 ezer fs seregvel szemben mozgstsk az orosz s angol hadakat, ezrt a gyors fellps miatt csak Blcher porosz marsall 115 ezer fs s Wellington angol tbornok 93 ezer fs seregre tmaszkodhattak.
Napleon a gyors gyzelem remnyben betrt Belgiumba, s jnius 15-n Brsszel fel vette tjt. (Azrt erre, mert itt llomsoztak Wellington s Blcher seregei, s az volt az eredeti terve, hogy ezeket a viszonylag kisebb ltszm (90 000 s 120 000 fs) alakulatokat legyzi az orosz s osztrk nagy ltszm ersts megrkezte eltt.) Tbb sikeres manverrel kpes volt megakadlyozni a koalci seregeinek egyeslst, de a dnt sszecsapst gy sem kerlhette el. Miutn bekeldtt Wellington s Blcher seregei kz, gy helyezte el a francia seregeket, hogy parancsnokolt kzpen, a balszrnyon Ney, a jobbszrnyon pedig Grouchy irnytott.
A csatatr helysznt Wellington hatrozta meg, mgpedig gy, hogy az vdekezsre alkalmas legyen. (Wellington erssge a vdekez taktikban rejlett.) Az ellensges hadaknak viszonylag szk terleten kellett elhelyezkednik - egy-egy magaslaton, egymstl mintegy 1200 m-re foglaltak hadllst. ezen az 5,5, km2-es terleten 140 ezer ember s 400 gy vrta a csata kezdett.
Ez a terep Napleon szmra htrnyosnak bizonyult, mivel nem aknzhatta ki kivl manverez kpessgt, s csak arra volt lehetsge, hogy szemtl-szembe tmadjon. A francik vgl jnius 18-n sorakoztak fel: 48950 gyalogos, 15765 lovas, 7232 tzr s 246 gy llt csatasorba.
Wellington abban bzott, hogy idvel megrkezik Blcher serege is, ezrt sajt erit a jobbszrnyra s kzpre sorakoztatta fel, a balszrnyat Blcher tmogatsra alapozva kevsb erstette meg. Csapatait a domb tloldalra lltotta fel, nehogy krt tehessen benne a francia tzrsg. A koalcis hader 49500 gyalogosbl, 12500 lovasbl, 5500 tzrbl s 156 gybl llt.
A hadszntr fel kzeled hadakrl is emltst kell tennnk: egy 30 ezer fs francia kontingensnek az lett volna a feladata, hogy tartztassa fel Blchert, s akadlyozza meg a Wellingtonnal val egyeslst. Ez a ksrlet azonban nem jrt sikerrel. Ebben Napleon is hibs, mivel nem adott egyrtelm parancsokat, s idben nem is rendelte vissza ezt az egysget.
A csata lefolysa (1815. jnius 18.)
.
Az els lpst Jerome Bonaparte tette meg azzal, hogy egy elretolt angol hadllst tmadott, azt remlve, hogy Wellington az angolok segtsgre siet, mgpedig gy, hogy a derkhadtl von el egysgeket. De pp ellenkez hatst vltott ki, mert a tmadott kastly olyan ellenllst tanstott, mely komoly vrvesztesget jelentett a francia tmadknak, s segtsgrt kellett folyamodnia, amivel pedig meggyengtette a francia balkzp vonalat, s Napleon gyalogsgnak negyedt lekttte ez a harc.
Ezalatt az angol derkhad ellen is megindult a francia tmads, mgpedig ers tzrsgi tmads keretben. 84 gy ontotta a tzet, de az es ztatta talaj, valamint az angolok fedezkei megvdtk Wellington seregt.
Napleon pp tmadsra indult, amikor hrt kapott Blcher elhadainak (30 ezer f) rkezsrl. A francia segdhadak viszont tvol voltak, ezrt miutn azok Waterlooba rendelsrl intzkedett, haladktalanul elrendelte a frontlis tmadst. Az volt a terve, hogy a porosz egysgek megrkezse eltt elspri Wellington seregt.
Dlutn fl kettkor meg is indultak a francik, de mivel sr tmtt sorokban vonultak az ellensg fel, ezrt az angol tzreknek nagyon j clpontot biztostottak. A vesztesgek megleptk a francikat is, radsul a lovassg is fedezet nlkl tmadott, gy az angol gyk s nehzlovassg megtizedelte a francia dragonyosokat. A nagy erej francia tmads egyrtelm kudarcot vallott. Ez annyira fellelkestette a skt lovasdandrt, hogy meggondolatlanul rtmadt a francia tzrsgre, de szembetallta magt Napleon drdsaival s vrteseivel, s ennek eredmnyekpp a dandr majd fele odaveszett.
Hrom ra tjban Napleon szmra vilgoss vlt, hogy nem szmthat a francia segdhadak tmogatsra, mert azok tl messze vannak (egybknt is csak t ra tjban rtesltek arrl, hogy Napleon Waterlooba rendelte ket). gy a porosz egysgek teljes felvonulsa eltti dnt tmadsban remnykedhetett csak, mert Blcher csapataival egytt az angolok egyrtelm ltszmflnybe kerltek. Vagyis taktikt vltoztatott, s a frontlis tmads mellett dnttt.
Ney (a francik parancsnoka Napleon mellett) elrendelte a lovassg tmadst a La Haie Sainte-beli magaslat ellen, de mivel azt hitte, hogy az angol sorok felbomlottak, ezrt be sem vrta a tzrsgi tmogatst. Az angol tzrsg annl hevesebben dolgozott, s a gyalogsggal egytt sz szerint felmorzsolta Ney lovassgt.
Radsul ngy ra tjban megindultak a porosz egysgek is Napleon serege ellen, ezzel prhuzamosan pedig a La Haie Sainte magaslatnl az angolok visszavertk az jabb francia tmadst. Csakhogy Ney ekkor elrendelte a magaslat elleni tzrsgi tmadst, s ha jabb erstst kaphatott volna, akkor ki is tudta volna verni a szvetsgeseket errl a magaslatrl. Napleon azonban nem volt hajland odakldeni a csszri grdt, gy a szvetsgesek kezn maradt ez a stratgiai pont. Wellington is tltta a csatt eldnt fordulatot, s szemlyesen vonult Ney ellen, kzben egyre-msra rkeztek a porosz egysgek is. gy Napleon elszalasztotta a gyzelmet, s mr csak a visszavonuls lehetsge maradt. Mg megprblt lelket nteni katoniba azzal, hogy az rkez porosz csapatokat mint francia segdhadat lltotta be, de hamar leleplezdtt a csals, s a harci morl egy csapsra megsznt. A csszri grda azonban mg kitartott, nyolc ra krl jrt mr az id, ennek ellenre rettenthetetlenl menetelt az angol llsok fel. A szvetsgesek gytze, illetve a gyalogsg tmogatsa azonban meneklsre ksztette a francia grdistkat is. Ekkor Wellington ltalnos tmadst rendelt el.
A vesztesgek mindkt oldalon tetemesek voltak. A francia sereg 57 %-a (41 000 f) esett el, sebeslt meg, vagy vlt fogolly, Wellington 15100, Blcher pedig 7000 katont vesztett. Ez egyrtelmv tette, hogy egyik fl sem tud jabb tmadst indtani.A csatt megelz napokban a kiads es igencsak megneheztette a gyalogsg helyzett. Napleon szeretett volna vrni, hogy felszradjon a fld, de tartott attl, hogy ezalatt megrkezik Blcher serege is. Napleon kezdemnyezte a tmadst, ezalatt megrkezett Blcher bztat zenete, hogy csapataival nemsokra megrkezik a helysznre.
|