hadtrtnelem : A KEZDET Lengyelorszg, 1939 szeptember - a "Gelb" terv |
A KEZDET Lengyelorszg, 1939 szeptember - a "Gelb" terv
2005.11.30. 19:06
Lengyelorszgot 1918 november 3 -n kiltottk ki - a szabad, fggetlen Lengyelorszg megalakitsa a szvetsgesek egyik hadicljv vlt az I. vilghbor vge eltt, de prizsi "bkecsinlk" katasztroflisan "elszabtk" az j Lengyelorszg trkpt: a lengyelek kijratot kaptak a Balti- tengerre, amivel nmetek szzezrei kerltek lengyel fennhatsg al, s Kelet- Poroszorszgnak nem maradt szrazfldi sszektettse Nmetorszggal. Lengyelorszg hatrait a St. Germain- i s a Versailles- i szerzds llapitotta meg vglegesen, ehez trsult mg a 18 hnapig tart szovjet-lengyel hbor utn megkttt rigai bkeszerzds, amelynek rtelmben a lengyelek jelentkeny belorusz s ukrn terleteket kaptak a bels kosszal s anarchival viaskod Szovjetunitl.
A nmet klpolitika clja mr jval az invzi megkezdse eltt az elvesztett nmet terletek visszaszerzse volt. Hitlert nagyon felbtoritottk a Rajna- vidken, Ausztriban s Csehszlovkiban elrt sikerei, de Lengyelorszg esetben tisztban volt azzal, hogy ezttal nem fog menni a "dolog" a Wehrmacht nlkl - a "Gelb" fednev terv mr kszen llt, s a molotov-ribbentropp paktum pedig (egyelre legalbbis) vdelmet nyjtott egy ktfrontos hbor ellen. Az invzi kezdeteknt Hitler 1939 szeptember 1- jt jellte meg.
A nmet tervek szerint a Poroszorszgbl tmad "szak" hadseregcsoport 3. hadseregnek egyenesen Vars ellen kellet tmadnia. Egy hadtest ezzel egyidejleg nyugat fel mr csapst, hogy egyesljn a Nmetorszgbl kiindul 4. hadsereggel, s elvgja ezzel a lengyel kijratot a Balti- tengerre. Az egyesls utn dlre fordulnak, s egyslnek a "Dl" hadseregcsoport 8. hadseregnek csapataival a Visztula s az Odra sszefolysnl - a "Dl" hadseregcsoport 8. hadsereg ekzben nyomst fejt ki Vars irnyba, a 10. hadsereg pedig elrekzdi magt egszen a Bug folyig, s ezzel kt rszre vgjk Lengyelorszgot. Vgl pedig a 14. hadseregnek Dl- Lengyelorszg hegyein keresztl kellett csapst mrnie Lemberg irnyba, s el kellet foglalnia a vrost. A lengyel parancsnokok sokat segitettek a nmeteknek terveik megvalsitsban, mert a lengyel hadert a a kzvetlenl a lengyel- nmet hatr mentn tagoltk szt, nem pedig az olyan termszeti akadlyok mgtt, mint a Narew, Visztula s San folyk.
1939 szeptember 1 -n , 4 ra 40 perckor a Luftwaffe replgpei megkezdtk a a lengyel lgir szisztematikus pusztitst, t perccel ksbb a Danzig kiktjben barti ltogatson lev Schlesswig- Holstein csatahaj is tzet nyitott a danzig- i blben lev lengyel Westerplatte erdre, a Kriegsmarine haji s tengeralattjri pedig blokdot vontak a lengyel tengerpart kr. A 3. s a 4. hadsereg egysgei meginditottk a tmadsukat a lengyel balti- tengeri kijrat lezrsra.Guderian kt gyalogoshadtest ltal tmogatott 19. motorizlt hadteste visszavonulsra knyszeritette a lengyel 9. gyalogoshadosztlyt s a pomerniai lovashadosztlyt. A lengyelek a Brda foly mg vonultak vissza, lerombolvn maguk utn a hidakat, de a nmet 3. pncloshadosztlynak mr az invzi els napjn sikerlt pontonhidakat pitenie a folyn, s ennek ksznheten mr a msodik napon egyeslt a 3. s a 4. hadsereg. A 4. hadsereg kelet fel haladt tovbb, a 3. hadsereg pedig dl fel tmadott. A ktelkbe tartoz "Kempf" pncloshadosztly, amelynek a magjt a 7. pnclosezred s a motorizlt "Deutchland" SS gyalogosezred kpezte, elrte a Mlawa vrosa krl kipitett lengyel vdelmi vonalat. Az SS egysgek slyos vesztesgeket szenvedtek, amikor megprbltak ttrni a lengyel aknamezk s betonbunkerek kztt - a lengyel tankelhrits 8 nmet tankot kiltt, 32- t pedig megronglt. A hadosztly parancsnoka knytelen volt segitsget krni a 11. s a 61. gyalogoshadosztlytl, s a slyos harcok a vros krl mg hrom napig eltartottak. A lengyelek ezutn feladtk a vrost, de ha nem lett volna ilyen kemny a mlawai vdelem, a nmeteknek sikerlt volna villmgyorsan, egyenesen Varsra csapniuk. A Luftwaffe ekzben sztbombzta a lengyel vast-, s thlzatot, sztforgcsolva ezzel az amgy is nehzkes lengyel mozgsitst.
A lengyel tjr a Balti- tengerhez ezzel teljesen nmet kzre kerlt, s az "szak" hadseregcsoport parancsnoksga dl fel, a lengyel fvros ellen fordithatta a 3. s a 4. hadsereget egyarnt. A nmetek egszen a Visztulig s a Bug folyig nyomultak elre anlkl, hogy kemny ellenllsba tkztek volna. A lengyel fparancsnok, Rygz-Smigly marsall ekkor mr ktsgbeesett hang tviratokat kldztt Londonba s Prizsba a helyzet kiltstalansgrl, s arrl, hogy a lengyelek mr csak abban remnykedhetnek, hogy ideig-rig tartani tudjk magukat a Visztula mellett kipitett vdelmi vonalon.
Von Bock, az "szak " hadseregcsoport parancsnoka egy dlkeleti irny csapst akart mrni a 4. hadsereg ferejvel, bekeritve ezzel a 3. hadsereg ltal kelet fel szoritott lengyel "Pomorze" hadsereget, de nem jrt sikerrel - a 4. hadsereg nem tudott idben felfejldni, s ez idt adott a lengyeleknek arra, hogy kicssszanak a bekeritsbl.
Amikor a "Deutchland" SS- ezred bekeritette a lengyelek tkelhelyt a Narew folyn, Rozannl, a rozani erditmnyek slyos tzbe kerlt. A rozani erditmnyek mg az orosz cri idkbl maradtak vissza, a vros ngy erdjt a lengyelek modernizltk s megersitettk. Amikor a 7. pnclosezred ltal tmogatott "Deutschland" SS - ezred tmadsra indult, a lengyelek visszavertk ket, st, a 7. pnclosezred parancsnoksga telitallatot kapott, gyszlvn az sszes itt tartzkod tiszt megsebeslt vagy meghalt. A lengyelek azonban knytelenek voltak visszavonulni a Narew folytl, egszen a Bug- ig s a San- ig.
Nyugaton a 8. hadsereg fevltotta a 4. hadsereget, amlely, felszabadulvn, Kelet -Poroszorszgon keresztlvonulva j pozocit foglalt el a 3. hadsereg balszrnyn, s Breszt ellen csoportosult. Mialatt a 4. hadsereg tvonult az j krzeteibe, Guderian 19. motorizlt hadteste tovbb folytatta a tmadst Bransk ellen, s sztszabdalta a lengyel "Narew" hadseregcsoport frontjt. A 3. pncloshadosztly bevette Bielsk vrost, s megsemmisitette a lengyel 35. gyalogoshadosztlyt. Bielsk eleste utn Guderian Breszt- Litovszk ellen csoportosithatta t ferit. Tvolabb, keleten a 21. hadtest s a "Brandt" hadtest Bialystok ( Belosztok ) fel tmadt. Andrejewo falunl 6 000 lengyel katont ejtettek foglyul, mg azeltt, mieltt a lengyelek elrtk volna frontvonalat. Szeptember 14- n Guderian megtudta, hogy a 10. pncloshadosztly ttrte e Breszt- Litovszki erditsek kls vonalait, a vrost magt viszont mg nem vette be. A lengyelek a vros bels erditmnybe , a Citadellba vonultak vissza, ott vrtk a nmet rohamokat. Guderian a 2. motorizlt gyalogoshadosztly kldte a 10. pncloshadosztly segitsgre, s a nmetek kt napig tart slyos harcok utn bevettk a Citadellt. Mg ugyanazon a napon, szeptember 17- n jelentette a 3. pncloshadosztly, hogy kapcsolatot teremtett a a "Dl" hadseregcsoport elrseivel.
A Vars krl operl 3. hadsereg ekzben lezrta a vrost kelet s szak fell. A vrosban rekedt lengyel csapatok slyos vesztesgeket okoztak volna a nmeteknek az utcai harcokban, ezrt a nmet fparancsnoksg gy dnttt, hogy tzrsgi s lgi bombzssal knyszeriti kapitulcira a lengyel fvrost.
A Balti - tenger partjn a lengyelek kemnyen ellenlltak, a lenygel vdelem oszlopa Dabek ezredes tengerszgyalogos- dandra volt. A nmet "Kaupisch" hadtest slyos vesztesgekkel fizetett minden megszerzett flddarabrt. A Luftwaffe segitsgvel szeptember 12- n a nmeteknek vgl is sikerlt a Hel- flszigetre visszaszoritaniuk a lengyeleket. A "Kaupisch" hadtest kt nappal ksbb elfoglalta Gdynia vrost, szeptember 16- n a vros 2 000 vdje megadta magt.
Lent dlen a nmet "Dl" hadseregcsoport szeptember 1- jn reggel 6 rakor kezdte a tmadst. Blaskowitz tbornok 8. hadserege ( az egyetlen nmet hadsereg, amely kizrlag gyalogosegysgekbl llt ) frontlisan megtmadta a lengyel "Lodz" hadsereget.A "Leibstandarte Adolf Hitler" SS- egysgnek, amely a 8. hadsereg jobbszrnyn operlt, sikerlt meglepetsszeren elfoglalnia nhny hidat, de a nap folyamn a megersd lenygel ellenlls meggtolta abban, hogy tovbbfejlessze a sikert. Az ersd ellenlls ellenre a 8. hadseregnek sikerlt elrenyomulnia a Prosna folyig, s slyos vesztesgeket okoznia a "Lodz" hadsereg 2. s 10. gyalogoshadosztlynak.
A "Dl" hadseregcsoport ktelkbe tartozott mg a 14. s a 8. hadsereggel egyetemben Reichenau tbornok 10. hadserege, amely a 8. hadsereggel ellenttben szmos pnclosegysggel rendelkezett. A ktelkbe tartoz 1. s 4. pncloshadosztly pengeknt hatolt t a lenygel vdelni vonalon, amit hrom gyalogoshadoztly s egy lovasdandr tartott. A nmet tankok mr az els nap 25 kilomter mlyen betrtek a lengyelek hadtpterletre, de itt az 1. pncloshadosztly a 7. lengyel gyalogoshadoztly kemny ellenllssba tkztt. A nmetek szerencsjre a 7. gyalogoshadosztly ppen a 10. s a 14. hadsereg svhatrn foglalt el llsokat. Igy amig a 7. gyalogoshadosztly szembl az 1. pncloshadosztllyal kzdtt, az oldalra s a htba a 14. hadsereg egysgei mrtek csapst. A nmetek slyos harcokban megsemmisitettk a 7. gyalogoshadosztlyt, s igy a lengyel "Lodz" s "Krakow" hadseregek kztt szakads keletkezett.
A Szlovkibl megindul 14. hadsereg tovbb kizte a lengyeleket a Jablunkovi- szorosbl s Nowy Targ vrosbl. Szeptember 1- jn estre a lengyel "Krakow" hadsereg mr hrom oldalrl be volt keritve, s visszavonulsba kezdett. Szeptember 2- n reggel 6 rakor von Rundstedt, a "Dl" hadseregcsoport parancsnoka jra rohamra kldte az egysgeit, a 4. pncloshadosztly azonban heves lengyel ellentmadsba tkztt - az ellentmadst a 27. s a 28. lovasdandr vezette, az ulnusokat egy tzrzszlalj tmogatta. Szeptember 3- n a nmetek megjitottk a tmadst, immr a Luftwaffe segitsgvel, amely porig bombzta a lengyel llsokat a lassan elrenyomul gyalogosok s tankok eltt. A nmetek hamarosan hidfllst ltesitettek a Warta foly keleti partjn , a pnclosok tkeltek a folyn s sztkergettk a vdekez lengyeleket. A 8. s a 10. hadsereg Kzp- Lengyelorszg dli rszn trt elre, a 14. hadsereg Dlkelet- Lengyelorszg hegyes terepn trt utat magnak - szeptember 6- n a lengyelek feladtk a Warta melletti llsaikat, s visszavonulsba kezdtek. A 8. hadsereg Lodz fel fordult, szaknak forditva a jobbszrnyt, Poznan fel, a 10. hadsereg tankjai Radom fel indultak, a nmet felderits adatai szerint ugyanis itt gylekeztek a sztvert "Krakow" hadsereg maradvnyai. A szthzd nmet pnclososzlopokat a lengyelek ellentmadsokkal nyugtalanitottk: az 1. pncloshadosztlyt a lengyel 29. gyalogoshadosztly egysgei tmadtk. A lengyelek tbbszr megismtelt ellentmadsai rendre kudarcot vallottak, s habr a lengyel katonk hallmegvet btorsggal harcoltak, a nmet tankok sztszrtk az egsz hadosztlyt, s elfogtk a parancsnokt. A csata vgeztvel a nmet tankok 90 kilomterre dlnyugatra lltak Varstl, a 14. hadsereg csapatai pedig elfoglaltk Krakkt.
Szeptember 7- n az 1. s a 4. pncloshadosztly jra tmadst inditott, ttrte a 13. gyalogoshadosztly vdelmi llsait Rzeczyca vrosa krl, bevette a vrost, st, a 4. pncloshadosztly elfoglalta Balisk vrost is, amely mr csak 60 km- re volt Varstl. Ugyanazon a napon a nmet 17. gyalogoshadosztly bevette Lodz vrost, s a nmetek elkezdtk sszehzni a hurkot a 5 lengyel hadosztly (3., 7., 12., 19. a 29.) s a "Krakow" lovasdandr krl.
Szeptember 9- n reggel Blaskowitz tbornok, a 8. hadsereg parancsnoka arrl rteslt, hogy a 8. hadsereg balszrnya lengyel csapatokkal keveredett harcba. Mint ksbb kiderlt, ezek a lengyel cspatok a "Pomorze" s a "Poznan" hadseregek megmaradt egysgei voltak, amelyeket a lengyel parancsnokok a Bzura foly melletti llsokba vontak vissza. Hrom lengyel hadosztly s kt lovasdandr tkelt a Bzurn, megtmadta s megverte a nmet 30. hadosztlyt, amelynek katoni sztfutottak. A keletkezett rsbe betrtek a lengyelek, s a 8. hadsereg balszrnyt hamarosan a bekerits veszlye fenyegette. A lengyel tmads clja a "Lodz" hadsereggel val egysls s egy j , Vars krli vdvonal kipitse volt.
A lengyel siker miatt Rudstedt knytelen volt szaknak forditani a 10. hadsereg nhny hadosztlyt, hogy segisten a szorongatott helyzetben lev 8. hadseregnek, amelynek a balszrnya knytelen vol visszavonulni. A 10. hadsereg idkzben mg Lodzot, s Kutrzeba lengyel tbornok knytelen volt lellitani a lengyel tmadst, mert nem ltott eslyt a koopercira "Lodz" hadsereggel.
A bzurai csata ideje alatt a 4. pncloshadosztly tbbszr is megrohamozta a lengyel vdveket Vars krl, de nem jrt sikerrel- a lengyelek slyos vesztesgeket okoztak a nmeteknek s visszavertk ket. Az 1. pncloshadosztly Varstl dlre elfoglalta Gora Kalrwarja vrost, s hidfllst ltesitett a Visztula keleti partjn. A lengyelek hsiesen ellenlltak, de a Luftwaffe sznet nlkli bombzsai sztszrtk ket. A nmetek Radom elfoglalsnl (szeptember 11.) 60 000 foglyot ejtettek, s ezzel a szervezett lengyel ellenlls a trsgben lnyegben megsznt. A 14. hadsereg szeptember 10- n tlpte a San folyt, s kt nap alatt megverte s sztszrta a 24. s a 11. lengyel gyalogoshadosztlyt. A megvert lengyel csapatok Przemysl vrosba htrltak, s innem ellentmadsokat vezettek a nmet 1. hegyi hadosztly ellen, amely Lemberg irnyba nyomult elre s ekkor 90 km- re keletre llt Prezemysltl. Az 1. hegyi hadosztly visszaverte a lengyel rohamokat, s a 14. hadsereg szeptember 15- n elfoglalta Przemyslt. Przemysl eleste utn s a bzurai csata vgeztvel 29 nmet hadosztly 12 lengyel hadosztlyt tartott bekeritve a kutno- bzurai katlanban (2., 4., 10., 13., 14., 15., 16., 17., 25., 26., 28., 30. gyalogoshadosztlyok), valamint hrom lovasdandrt. Kt gyalogoshadosztlynak s kt lovasdandrnak sikerlt tverekednie magt Vars krzetbe, a bekeritsben maradt csapatok pedig vagy elpusztultak, vagy megadtk magukat.
Mivel szeptember 17- n elesett Breszt- Litovszk, szeptember 22- n Lemberg helyrsge is megadta magt. A lengyel kormny s a hadsereg fparancsnoka, Rygz-Smygli marsall Romniba szktt. A katonk viszont tovb vdtk Varst, a mintegy 160 000 lengyel besta magt a vros hatrban, s visszavertk a nmet tmadsokat. A nmet parancsnoksg tmeges lgitmadsokkal s tzrsgi csapsokkal trte a vdk ellenllst, s nem habozott terrortmadsokat intzni a varsi krhzak s egyb, vrskereszttel megjellt ltesitmnyek ellen. Kb. 1 000 gy , 240 Stuka zuhanbombz s 100 Dornier Do100 bombz ltte s bombzta a vrost. A varsi helyrsg szeptember 27- n, dlutn 2 rakor megadta magt. Ezutn mr csak Modlin vrosnl s a Hel- flszigeten folytatdott a lengyel ellenlls. Modlinnl 35 000 katona vdekezett, szeptember 29- n adtk meg magukat, a Hel- flsziget vdi hrom nappal ksbb kapitulltak. Az els nmet villmhbor, Lengyelorszg lerohansa befejezdtt. A gyors nmet siker sokkolta a vilgot, s megmutatta a pnclosegysgek progressziv alkalmazsnak elnyeit. A nmet jelentsek viszont, paradox mdon, inkbb a tradicionlis gyalogostkzetek jelentsgt emeltk ki a harcok elemzsekor.
A nmetek vesztesge 217 tank (tlnyomrszt Pz I s Pz II tipus), 470 replgp (a megrongltakat is beleszmitva), 8 082 halott, 5 027 tkzetben eltnt s 27 278 sebeslt volt.
A lengyelek vesztesge 123 000 halott a 133 700 sebeslt. A lengyel hadsereg megsznt ltezni.
|