hadtrtnelem : A magyar huszr szletse, dicsõ harcai s trtnelmi jelentõsge |
A magyar huszr szletse, dicsõ harcai s trtnelmi jelentõsge
Nagy Klmn 2005.11.16. 22:52
Npnk trtnetben nem a XV. szzadban, a trk betrsek idejn jelent meg elõszr az a knnyû lovaskatona, akit huszrnak neveznk! Csupn az trtnt, hogy elsõ "nvjegyt", a huszr szt legnagyobb kirlyunk, Hunyadi Mtys mondta tollba 1481-ben apsnak, a npolyi kirlynak szl levelben. spedig ilyen mdon: "equites levis armaturae, quos hussarones appellamus!" Vagyis "knnyû fegyverzetû lovasok, akiket huszroknak neveznk." Ez azt jelenti, hogy a huszr szt a mi lovaskatonnkra vonatkoztatva legrgebbrõl ekkortl ismerjk rsban, mert mint nemesi csaldnv hiteles okmnyokban mr elõbb, 1449-bõl, sõt mr 1403-bl is ismeretes.
Az a feltevs, hogy a huszr sz a magyar nyelvbe a trk elõl meneklõ szerb lovasok lovasrablt jelentõ gusar szavbl ered tves, mert teljesen elkpzelhetetlen, hogy Mtys kirly legelõkelõbb elit magyar lovaskatonit a szerb rablk nevn hatrozta volna meg, valamint kizrt dolog, hogy nemesi csaldok a lovasrablk nevt vettk volna fel. Ez csak a XIX. szzad szlvost, nyelvnket lebecslõ irnyzat agyszlemnye. Legjabb kutatsok szerint lltlag az ujgur (hun eredetû) nyelvben van egy "huszr" sz, amely kzkatont jelent.
A huszr sz ezen elsõ rsbeli megnevezst meghatrozni a magyar huszr szletsnek, elsõ megjelensnek a hadtrtnelemben helytelen s alaptalan, mert br a knnyûlovassg haderõnkben sajnlatosan httrbe szorult a XI-XII. szzad ta, de knnyû lovasaink mindig voltak. A fõ rvnk az, hogy a huszrok ugyanazzal a knnyûlovas harcmddal kzdttek, vdekeztek a trkkel szemben, amely teljesen azonos volt a rgi magyar lovas taktikval. Hiszen kezdetben mg nyllal is lvldztek, mint az rpdok idejn. A huszr teht nem ekkor szletett, hanem csak ekkor trt vissza a rgiekhez, vagyis ekkor: jjszletett!
Milyen is volt ez a knnyûlovas harcmd, amellyel olyan nagy flnyben voltak lovas õseink a nyugati npek elmaradott taktikjval szemben, s milyen volt az ezzel azonos huszr harceljrs a csapatnem, majd a fegyvernem egsz fennllsa idejn?
Alapvetõ volt a l gyorsasgban, mozgkonysgban rejlõ llektani lehetõsg felhasznlsa, ami abban nyilvnult meg, hogy vratlan idõben, helyen s irnyban vgrehajtott villmgyors megjelenskkel, szokatlan tmadsi mdjukkal, tûzzel (nyllal) val rajtatskkel szokatlan megrzkdtatst idztek elõ meglepett ellensgeikben, s ez olyan ijedtsget, rettentõ flelmet, teljes akcikptelensget vltott ki soraikban, ami minden ellenllst megszntetett. Ez mr fl gyõzelmet jelentett, mivel vdekezs helyett pnikszerû meneklsbe kezdtek.
A msik alkalmazsi md ezzel ellenkezõ rtelmû volt, amikor fejvesztett meneklst sznleltek, amivel az ellensgben kivltottk a biztos gyõzelem rzst, az ldzs vadszszenvedlyt, s ekkor vratlanul, gyorsan visszafordulva a felbomlott ldzõk csoportjt sztvertk, vagy elõre elõksztett lesbe csalva, nagyobb erõkkel krlzrva semmistettk meg. A harc ms formja volt mg, amikor a zrtrendû alakzatban felvonul ellensget nyilas tmadsokkal krlszguldottk, rendjt felbomlasztottk, s gy vgeztek velk. Ezekhez jrult a gyors megjelensk mellett, hogy a harc flbeszaktsa utn, vagy a harc vgeztvel jbl vratlanul villmgyorsan eltvoztak, szinte eltûntek. Ezekkel a mozzanatokkal olyan hatst rtek el fõleg kezdetben, hogy a kor babons npei Isten ostornak, tlvilgi lnyeknek kpzeltk õket, s imdsgban kerestek elõlk menedket.
Mindehhez fûzzk mg hozz, hogy fl vszzadig tart megelõzõ tmadsaikkal elrtk azt, hogy 895-tõl 1030-ig az orszgot nem rte sikeres ellensges tmads. Felejtsk el s tntessk el az n. "kalandozs" tudatlan s megszgyentõ kifejezst hadjratainkra.
A huszr harcmdja ugyancsak a l j tulajdonsgain alapult, kezdetben mg a nyilat hasznltk a trkkel szemben, ksõbb a lõfegyverek megjelensvel a lovassgi pisztoly, majd a karably, vgl az sszes sorozat- s nehzfegyvereket hasznlatba vettk. Kardjuk termszetesen ugyanolyan volt, mint õseik. A lesbe csals, flrevezets, a terep messzemenõ kihasznlsa, a rajtats, a tvolrl megsemmists, halogat harc, a felderts, utvdharc, az ldzs s a gyors tartalk volt a huszr jellemzõ alkalmazsmdja.
A magyar huszr harcmdja, harceljrsa, taktikja az õsi magyar lovas hadmûvszetbõl szrmazik, mg a msodik vilghborban is alkalmaztk egyes elemeit. gy csak a nevnek eredett keltezzk a XV. szzadra.
Sztszrt, de tervszerû alakzatokban hajtottk vgre tmadsaikat egszen a XVIII. szzad kzepig, amikor harcmodoruk Nagy Frigyes porosz kirly kezdemnyezsre zrtrendû, ktsoros vonalba fejlõdve vltozott meg, ettõl kezdve gy rohamoztk meg az ellensget. Ez a harcmd az I. vilghborig tartott, amikor a harcban a lrl mr le kellett szllniuk s gyalog folytattk a harcot. A kt vilghborban mr csak nhny lhton vgrehajtott sikeres rohamrl tudunk.
A magyar kirlysg megalaptsakor mg az õsi lovas harcmdot alkalmaztk, de szervezsk s felhasznlsuk egyre inkbb httrbe szorult, s ez vlemnyem szerint hozzjrult az orszgot rt nagy veresgekhez, gy Muhi 1241, Nikpoly 1396, Vrna 1444 s Mohcs 1526 vgzetes esemnyeihez. Lngeszû nagy kirlyunk, Hunyadi Mtys volt az, aki a fenyegetõ trk kzeledsekor felismerte a knnyûlovassg szksgessgt, s fellltotta a magyar huszrsg elõdeit. De nemcsak felismerte a huszrban rejlõ erõt, hanem harcmdjukat is sikeresen hasznlta fel. gy 1474-ben a szilziai hborban huszr rajtatõ, az ellensg utnptlsnak megsemmistsvel vgrehajtott akcijval knyszertette trdre a sokszoros tlerejû cseh-lengyel csapatokat Boroszl (Wroclaw) falai elõtt! Sajnlatosan korai halla megakadlyozta fõ szndkt, a nyugati csszri hatalom megszerzsvel megsemmisteni az oszmn veszedelmet.
A vgvrak kzt harcol huszrok ptolhatatlan vdõ feladatokat teljestettek, nlklk sszeomlott volna az amgy is omladoz, rozoga hatrvdelem. A nemzeti kirlysg megszûntvel sajnos vgzetesen lehanyatlott npnk, orszgunk sorsa, fõkpp a Habsburg uralom alatt. A huszrok trtnetnek legsikeresebb korszaka kvetkezett, amikor az idegen kirlyok nagyhatalmi harcaikban nyugaton alkalmaztk õket a fõ veszly, a trk elleni orszgvdelem helyett. Az orszg hrom rszre szakadsval az erdlyi fejedelmek szabadsgkzdelmeiben is mindkt oldalon sok huszrcsapat kzdtt, sajnos sokszor magyar a magyar ellen. Bocskai, Bethlen, I. Rkczy Gyrgy, sõt Bthory Istvn lengyel seregben mg litvn fldn is harcoltak. A 30 ves hborban is zmmel huszrok kzdttek. Zrnyi Mikls nemzeti hadsereg-tervben fõkpp huszrokra tmaszkodott volna. maga is huszrjaival aratta sikereit.
A trk kiûzsnek nagy jelentõsgû utols hadjratban arnylag kevs huszr vett rszt, br Bercsnyi Mikls, Bottyn Jnos kivlan irnytottk a kb. 1200 magyar huszrt. Budavr ostromnl magyar huszr trt be elõszr, s tûzte ki a zszlt: Petnehzy Dvid kapitny s hû huszrja, Rag Jnos.
1688-ban szerveztk az elsõ sor-huszrezredet Czobor dm huszrcsapatbl. Ebbõl lett a 9. sz. Ndasdy huszrezred, 1920-tl 1945-ig a m. kir. Ndasdy Ferenc 3. honvd huszrezred.
1688-ban szerveztk az elsõ sor-huszrezredet Czobor dm huszrcsapatbl. Ebbõl lett a 9. sz. Ndasdy huszrezred, 1920-tl 1945-ig a m. kir. Ndasdy Ferenc 3. honvd huszrezred.
Jelentõs szerepk volt a huszroknak II. Rkczi Ferenc szabadsgharcban is, amikor nyolc vig jra volt nemzeti haderõnk. A 83 ezredbõl 52 volt lovasezred. A Fejedelem krptaljai felkelõihez elõszr huszrok csatlakoztak, Ocskay Lszl s Borbly Balzs 200 huszrja. Rkczi kuruc huszrjai a portyz, lesvetõ, rajtatõ hadmozdulatokkal arattk sikereiket, s nagymretû raid-jeikkel klnsen Bottyn Jnos, Bri Balogh dm, Bezerdy, Ocskay rtek el nagy hatst. Ilyen volt a nagy morvaorszgi betrs, midõn a sikertelen nagyszombati csata utn Bottyn 1705 janurjban 6 huszrezreddel s szekrre rakott gyalogsggal tsiklott a biztost vonalon, majd 12 nap mlva vesztesg nlkl, nagy zskmnnyal trt vissza, s ezzel a nagyszombati csszri sikert semmiv tette.
III. Kroly trk hboriban fõleg a nyolc huszrezred aratott mltjhoz mlt sikereket. 1717. augusztus 5-n ptervradi nagy csatjban Plffy 22 lovasezrede, Ndasdy s Ebergnyi huszrregimentje a trk tlerõ hta s oldala ellen indtott fergeteges lovasrohamval gyõztt, alig kt ht mlva (augusztus 16.) pedig br Splnyi generlis a belgrdi csatban Orsovig, sõt a Dunn tlra ûzte a majd tzszeres tlerõt. "...mint a szlvsz vgtatott a trk utn" - rtk egy korabeli levlben. Mria Terzia nagy hadseregnek sszes hborjt 19 huszrezred harcolta vgig kiemelkedõ eredmnyekkel. Ekkor kezdõdtt huszrsgunk fnykora.
Az rksdsi hborkban a kivl huszrvezrek visszatrtek az õsi magyar lovas harcmdhoz. Ezt a huszr harci mûvszetet ismerte meg s vette t egsz Eurpa minden jelentõs hadserege. Innen radt szt a magyar huszr dicsõsge, szelleme, s ennek az emlke maradt fenn mind a mai napig. Gondoljunk csak a francia s amerikai huszrhagyomnyokra!
A vezrek kzl az egyik leghresebb Ndasdy Ferenc volt (1708-1783), a nagyszerû hadvezri kpessgû huszrgenerlis, szmtalan csata sorst eldntõ vezr, aki 1742-ben Chotusitz-nl rohamval gyõztt, bevette Pisek vrt, 1744-ben a Rajnn tl sztverte a francikat. Mersz portyzsainak hatsra Nagy Frigyes porosz kirly knytelen volt kirteni Csehorszgot. 1746-ban Piacenznl (Olaszorszg) 7000 spanyolt fegyverlettelre knyszertett. Legnagyobb sikert a kolini csatban aratta 1757. jnius 18-n. Zieten oldaltmadst 28 szzada rohamval meglltotta, 60 szzadval Zieten 80 szzadt megrohamozta, majd 100 szzada ln meglltotta, vgl negyedik rohama utn Nagy Frigyes elrendelte a visszavonulst. A kirlynõ a kolini gyõzelem emlkre megalaptotta a Mria Terzia Rendet, amelynek elsõ ngy nagykeresztese kzl kettõ - Ndasdy s Hadik - magyar volt.
A dntõ hats haditettek utn a kor 40 huszrtisztje Mria Terzia Rendet kapott. sszehasonltskppen: arany s ezst vitzsgi rmet 15 huszrezred 1946 katonja kapott, mg 15 gyalogezredbõl 1064 fõ baka kapott elismerst.
A kor msik leghresebb huszrvezre Hadik Andrs volt, aki kzhuszrbl emelkedett a tbornagyi rangig, majd egyetlen magyarknt a bcsi Legfelsõbb Haditancs elnki tisztt tlttte be. Erdly kormnyzjaknt õ volt a szkelyek megmentõje. A csngk rla neveztk el Hadikfalva kzsgket. Leghresebb, igazi huszrbravrja volt, amikor a porosz sereg hta mgtt elfoglalta Berlint, s azt megsarcolva mg 200 pr kesztyût vitt a kirlynõnek ajndkul. A sarc hinyz rszt a berliniek utlag kldtk el Hadiknak"¦ Hadik kivl portyz trzstisztknt tûnt fel Szilziban. Elõzõleg III. Kroly trk hboriban, majd a nmetalfldi harcokban mr mint lovasdandr parancsnok vett rszt.
rdekes mdon a rgi magyar knnyûlovas taktikt alkalmazta Klnoky õrnagy, amikor 200 huszrjval sznleg megrohant egy 300 fõs porosz lovas elõvdet, majd visszavonulst fjatott, meghtrlt, mire a poroszok ldzni kezdtk. Klnoky a kellõ pillanatban meglltotta jl kpzett embereit, megfordultak, s fegyelmezett huszrjaival sztverte a meglepett, rendetlenl vgtat ldzõket - igazolva ezzel is a huszr harcmd õsi voltt. Mindez 1741. augusztus 23-n trtnt.
II. Jzsef trk hborjban 7 huszrezred vett rszt. Az ekkor alaptott arany vitzsgi rmet egy Gspr nevû magyar huszr mellre tûzte ki elsõknt a csszr a sajt kezvel.
A 23 vig tart napleoni hborkban a huszrsg jelentõsgnek cscspontjt rte el. Ez volt a nagy lovascsatk korszaka, npek csati zajlottak le. Mind a 13 huszrezred btorsggal, vakmerõsggel, szvs kitartssal s plds vitzsggel kzdtte vgig a harcokat. Hõsi haditettek egsz sort hajtottk vgre. A sok reg huszr kzl ki kell emelni a legregebbet, Skultty Lszl zszltart õrmestert, aki katonai szolglatnak 81. vben, 95 vesen halt meg 1832-ben! Mr Hadik 1757-es berlini portyjn is rszt vett.
Skultty õrmester
Kornak kimagasl hõse volt a nagyklli nemes hentesmester katonnak szktt 16 ves fia, aki Simonyi Jzsef besterknt kortrsaitl s az utkortl a "legvitzebb magyar huszr" cmet rdemelte ki. volt az, aki õrmesterknt a Garda t partjn lvõ Salo-nl lovasrohammal visszafoglalta a tzrsgi tegeket, s azok tzvel, majd lovasrohammal az egsz sajt hadtestet kiszabadtotta a francik fogsgbl. Hadnagyknt flszzadval a visszavonulskor kt ezredet s a tzrsget mentette ki Ulmnl a krlzrsbl. Õ rnagyknt harcolt Aspernnl s Wagramnl, majd a 4. huszrezred egyik osztlya ln 1809-ben az egsz hadsereg visszavonulst biztostotta azzal, hogy az ldzõ francikkal kzdve a Thaya foly hdjt Laa-nl az utols pillanatig tartotta, majd a maga mgtt felgyjtott hdon t vgtatva jutott a tls partra. 1813-ban Drezda mellett, s a Lipcse melletti "Npek csatjban" - amelyben ht magyar huszrezred harcolt - a harctr klnbzõ pontjain 18 rohamot intzett a francik ellen.
A magyar csapatok, kztk a huszrok mg 1812-ben Napleon oldaln az oroszok ellen hatvannl tbb kisebb tkzetben vettek rszt, a huszrok fõleg portyzsokkal. Ezek kzl kiemelkedik Paulinyi Mihly kapitny, aki 71 kivlasztott j lovasval oktber 13-n a Bug foly mellõl elindulva, 400 kilomtert megtve Minszkig jutott, ahonnt december 16-n trt vissza. Elismersknt a Mria Terzia Rend lovagkeresztjt kapta.
A huszrsg trtnete szempontjbl igen jelentõs s meghatroz volt az 1848-49-es magyar szabadsgharc. A kzdelem az orszg szabadsgt, fggetlensgt vdelmezõ harcokbl llt. A Habsburgok ltal npnk ellen fellztott nemzetisgek gyilkos tmadsai ellen kellett elõszr vdekezni, majd megindult a kamarilla nylt tmadsa Jellasics betrsvel. Windisch-Graetz nagy tmadsa utn Grgey felvidki hadjratval s az j honvdsg megszervezsvel, a gyõzelmes tavaszi hadjrattal lehetett a vdekezst megksrelni, de az orosz-osztrk tlerõ vrbefojtotta jogos harcainkat. A klfldn llomsoz huszrok hazaverekedtk magukat npnk vdelmre, bizonytva ldozatos hazafiassgukat. A fellltand haderõt jliusban 200 ezer fõre terveztk, ebbõl az v vgre 18 huszrezred llt fel, s harcolta vgig nvdelmi hbornkat. A huszrok kezdettõl kivontk kardjukat. A dlvidken a Wrttemberg-ezred huszrjai, Pkozdnl a Mikls-huszrok dntõ szerepet vittek. A nyugati hatron vezreik katonai tudomnynak hinyban nem volt jelentõs szerepk. A tli visszavonulskor volt nhny lovasroham, de ez sajnos mr nem volt meghatroz. A szolnoki csatban Kszonyi huszrjai Ottinger lovasdandrt knyszertettk visszavonulsra, s ldztk Abonyig. A Ferdinnd-huszrok a hatvani csatban nagy lovasharcban vertk vissza Schlik csapatait a Zagyva hdjnl. A tavaszi hadjrat gyõzelmes csatiban - Isaszeg, Nagysall - kiemelkedõ eredmnnyel tmogattk csapatainkat a harcokban.
Bem erdlyi hadmûveleteiben kivlan alkalmazta a huszrokat. A Mtys huszrok a glfalvai s nagyszebeni csatban, Piskinl õk s a Wrttemberg huszrok, Medgyesnl mg a Vilmos huszrok ismtelt rohamaikkal jrultak hozz Bem gyõzelmeihez. Bem kivl hadvezetse eredmnyezte, hogy a Koburg s Vilmos huszrok elfoglaltk Brasst, s a Vrstoronyi szoroson t kildztk az osztrkokat az orosz tzrsggel egytt.
Az 1849-es hadi esemnyeket az ellensges tlerõ hatrozta meg. Ezekben a harcokban a huszrok nfelldozan vdtk a visszavonulkat. Jlius 2-n a szabadsgharc legnagyobb lovascsatja zajlott le Komrom alatt. 40 magyar huszrszzad kzdtt 50 osztrk-orosz lovasszzaddal szemben. Elõzõleg az sszevont huszrerõk visszavertk az orosz Panjutin-hadosztly csapatait. A csata vglis sikeres volt. Jlius 11-n Komromnl harmadszor kellett visszavonulniuk. Az utols utvdharcokban augusztus 5-n Szregnl, msnap besnyõnl, kt napra r Csatdnl mg sikerrel mrtk ssze fegyvereiket a csszriakkal. A temesvri nagy csata volt a vgsõ harcuk. Kt nagyhatalom tlereje, az eurpai orszgok rdektelen kzmbssge, mint mr annyiszor, hõsi kzdelmeink lehanyatlst idzte elõ.
A huszrok a szabadsgharc kzdelmeiben kimagasl btorsggal, nfelldoz hõsiessggel teljestettk ktelessgket. Becsletket, haza- s szabadsgszeretetket mindennl jobban bizonytjk Lenkey s huszrjai pldja, akik klfldrõl verekedtk magukat haza. Az aradi 13 vrtan kzl 8 volt huszr.
A szabadsgharc alatt s 1859-ben olasz fldn harcol huszrok a tõlk megszokott eredmnyes mdon tûntek ki. A vesztes magentai csatban a III. hadtestet a nyregyhzi huszrok mentettk meg gyilkos kartcstûzben rohammal sztverve a francikat. Solferinnl Majtnyi kapitny 6 szzaddal vert szt egy egsz lovas hadosztlyt.
Az 1866-os porosz hborban 10 huszrezred vett rszt. Itt kezdõdtt a fegyvernem jelentõsgnek rohamos hanyatlsa az ismtlõ- s sorozatfegyverek megjelensvel. Br mg teljes erõvel indultak harcba a huszrok, de az I. vilghborban indtott lovasrohamok nagy rsze mr vrbe fulladt a gppuskkkal, drtakadlyokkal megerõstett llhborban. gy nhny sikeres lovas- s gyalogroham utn a lrl leszllva s rokba bjva gyalogharcra knyszerltek. Asiago s Doberd sziklapoklban, majd a Piave partjn gyalog is hõs huszrknt harcoltak.
A II. vilghborba beleknyszerlve mr a csonka orszg egyetlen lovasdandra, majd huszrhadosztlya Ukrajnban a sikeres ldzõ harcokban - Zwanczyk, Uman, Nikolajev s a Dnyeszter vdelemben, majd a Pripjaty mocsaraiban, s 1943 ta elõszr meglltva Varsvl az orosz harckocsi-radatot - mutatta meg, hogy milyen volt a magyar huszr. Vgl 1945-ben amerikai hadifogsg utn hazatrve szûnt meg a vilghrû magyar huszrok utols maradka. A hbor utn fellltott kt huszrezredet 1954-ben szntettk meg.
A magyar huszr fegyvernem a Mtys kirly ltal 1481. mrcius 11-n megrktett "huszr" szt vve alapul kzel 500 vig llt fenn, hirdetve a magyar np rendkvli katonai kpessgeit szervezsben, hadmûvszetben s utolrhetetlen huszr hõsi szellemben. A magyar huszr mltjnak, trtnelmi jelentõsgnek, nemzetkzi hatsnak s elismertsgnek szleskrû elterjedse nemzeti nismeretnk, ntudatunk fontos eszkze. A huszr npnk trtnelmi rtkeinek megtestestõje. Jelkpezte s tetteivel megvalstotta mindazon legszentebb ernyeket, melyek mindig biztostottk nemzetnk fennmaradst.
A magyar huszr emlkt s szellemt meg kell õriznnk npnk, ifjsgunk szvben - a sorsot vllal, a remnytelennek ltsz helyzetekben is a mindig jrakezds hitt s akaratt s az rte vgzett szvs munkt, a haza rghez val hû ragaszkodst. Kln ki kell emelni: a huszr mindig jkedvû volt, s mi is csak rlhetnk az emlknek, mert az nem a vesztes hbork, elbukott szabadsgharcok elkesertõ s megszgyentõ rzsvel tlti el a szvnket, hanem a huszr mindig jrakezdõ, mindig gyõzelemre trõ, s mindig sikeres tevkenysge emlkre; mert ha nem sikerlt is valamely akcija, a huszr lovval mindig el tudott szakadni ellenfeleitõl, s akkor ismt s mindig jra kezdte!
A huszr ma mr valban a mesk, mondk, legendk hõse, de meg is rdemelte az elismerõ, dicsõtõ jelzõket. Volt idõ, amikor kardja hegyvel õ rta a trtnelem legszebb lapjait hazai fldn s messze idegenben, Eurpa- s Amerikaszerte.
Manno Miltiades, mûvsz, kltõ, tartalkos huszrtiszt gy bcszott a magyar huszrtl:
"... mert tûzben, vrben, virtusban gve,
ezer csatbl egyenest az gbe
szguldott egykor a magyar huszr!"
Nem csoda, hogy orszgunkban oly sok hõsi emlkmû huszr alakjban emlkeztet hõsi halottainkra. A sok szp huszr hõsi emlkmû kzl klnsen nagyon kzel ll a szvnkhz a budapesti Szervita-tri templom homlokzatt dsztõ bronz dombormû. Az emlkmû Istk Jnos alkotsa, - rajta a Vilmos huszrezred hõsi halottainak nvsorval - azt brzolja, hogy Jzus Krisztus a keresztfrl lehajolva maghoz emeli-leli a lovrl holtan lehanyatl magyar huszrt.
|