VERDUNI "VRSZIVATTY"
2005.11.13. 20:46
Verdun, a francia Maas-vonal legfontosabb erdtse s egyben a legersebb tborvr a lotharingiai hatr s Prizs kztt, a francia np szemben Franciaorszg keleti kapujt jelentette. Megtartsa elssorban erklcsi okokbl brt jelentsggel.
Ez a vr a francia-nmet arcvonal egyik ftrsi pontjn fekdt. A francia arcvonal itt elreugrott a nmet vonal fel s ezzel kihvta a nmetek ketts tmadst, szak s kelet fell. A francik azonban Verdunt az emltett okokbl mgis tartottk.
1914 augusztusban a nmet elnyomuls kelet fell a Maas vonal erdtsein, Verdunnl s ettl dlre megakadt. Az arcvonal teht itt szak-dli irnyban merevedett meg. A nagy nmet tkarol hadmvelet ugyanekkor Verdunt szaknyugat fell megkerlte. A marnei csata utn itt kelet-nyugati arcvonal alakult ki, amely Verduntl egyenesen nyugati irnyban Soissons krnykig huzdott. Utbbi helytl az arcvonal - amely a marnei csatt kvet hadmveletek alatt jtt ltre - megint szaknak fordult s ezt az irnyt a tengerpartig megtartotta.
Falkenhayn jl sejtette, hogy a francik Verdun vrt, mint arcvonaluk egyik legfontosabb s klns erklcsi jelentsg pillrt, minden erejk megfesztsvel fogjk vdeni. Erre ala ptotta tervt, -mennyiben arra szmtott, hogy tmadsval a francia tartalkokat idecsdti s azokat fokozatosan felmorzsolja. Ktsgtelen, hogy ez egszen klns clkitzs volt, mr csak azrt is, mert ugyanaz a felmorzsolds fenyegette a nmet csapatokat is. Klnben ez a szavakkal val medd jtknak is mondhat. A lnyeg az volt, hogy tud-e Falkenhayn Verdunnl a francikat megrendt gyzelmet aratni? Ennek elfelttele az volt, hogy elegend hadervel lpjen itt fel.
Mr az elz fejezetekben ismtelten utaltunk arra, hogy Falkenhayn 1915-ben nem teremtett tiszta helyzetet sem az orosz hadszintren, sem a Balknon. Ezrt ezekrl a helyekrl nem tudott elegend ert elvonni. Szaloniki eltt a bolgr sereg tmogatsra 2 nmet hadtestet kellett visszahagyni. Itt utlag mgis hozzjrult az ntnt-sereg megtmadshoz.
Az orosz hadszintren az arcvonal annyira kiterjedt, hogy onnan szmbavehet ert a hadmveletek befejezse utn mr nyugatra tszlltani nem lehetett. Falkenhayn elvetette Conrad ama javaslatt is, hogy Olaszorszg elintzse utn osztrk-magyar haderket hasznljon fel a nyugati front szmra. De taln Conrad az olaszok ellen tervezett tmadst is elodzta s nhny j hadosztlyt adott volna Falkenhaynnak, ha ez Conraddal a verduni tmads tervt kzli. Falkenhayn azonban Conrad eltt titokban tartotta terveit.
Mindezek dacra Falkenhayn nyugaton mgis 26 hadosztlynyi tartalkkal rendelkezett, ami erteljes tmadsra elegendnek ltszott. A hiba csak az volt, hogy Falkenhayn nem merte rgtn minden tartalkt Verdunnl latbavetni, mert szksgesnek tartotta, hogy az angolokkal szemben is maradjanak tartalkai. Ebbl eredt az, hogy nem tervezett szlesebb arcvonalra terjed ttrst, hanem csupn Verdun szaki frontja fel s ennek is csak a Maas jobbpartjn lev rszre rendelte el az itt veznyl nmet trnrksnek a tmadst. gy gondolta, hogy itt tartalkainak mintegy egyharmad rszvel (4 hadtesttel) intzteti az els rohamot, majd a msodik egyharmad rsz felvltja nhny nap mulva az els rohamban kimerlt csapatokat, mg az utols egyharmad rszt az angolok ellen tartja kszen.
Ahogyan ma a francik helyzett ismerjk, azt kell mondanunk, hogy az erelosztsnak ez a szkkeblsge mentette meg Verdunt a francik szmra. Verdun erdeit ugyanis Joffre mr korbban leszereltette.
A francik ugyan hrt vettek arrl, hogy Verdun ellen valami kszl, de nem szmtottak arra, hogy a nmetek itt fogjk a dnt tmadst intzni. Csak mikor februr 21.-n reggel 1.400 nmet gyu megkezdte a kell vdelemre kszletlen Verdun bombzst, bredt Joffre annak tudatra, hogy komoly a dolog. Ugyanezen a napon a nmet gyalogsg megrohanta a ngysoros francia llsokat. Ezek els sort a francik elvesztettk.
Joffre erre azonnal iderendelte tartalkait s ezek vezrlett Ptain tbornokra bzta. Egyben Haig angol fvezrt arra krte, hogy az arcvonalban az angolokkal szomszdos francia seregt vltsa. fel, amit Haig rvidesen meg is tett. Az gy felszabadult francia sereg aztn Verdunhoz vonult.
rdemes megemlteni, hogy a Verdun vdjl kiszemelt Ptain a hbort 1914-ben mint ezredes kezdte s aztn rohamosan haladt elre. 1915-ben mr hadtestet, majd hadsereget veznyelt s most 1916 elejn a legfontosabb arcvonalrsz vdelmt bztk r.
Mieltt a francia tartalkok s Ptain megrkeztek volna, a helyzet Verdunnl vlsgosra fordult. A vrparancsnok s ennek elljrja, Langle, a Verdunt is magba foglal arcvonalrsz vezre mr a vr kirtsnek gondolatval foglalkoztak. Itt Joffre segtett azzal, hogy srgnyben haditrvnyszkkel fenyegetett meg minden parancsnokot, aki visszavonulst mer elrendelni.
Februr 25.-n elesett Verdun legfontosabb erde, Douaumont. Mr alig volt remny a vr megmentsre. De ekkor Ptain vette t a vdelem vezetst, aminek rgtn meglett az eredmnye. A nmet tmads megakadt, amit az is megtetzett, hogy nem rkeztek meg idejben azok a nmet tartalkok, amelyeknek az eddig harcban llott csapatokat kellett volna felvltaniok.
Falkenhaynnak ekkor mg nem volt oka arra, hogy a megrekedt vllalkozst flbeszaktsa. Szmolt azzal, hogy Verdun sokig tartja magt, de bzott abban, hogy a vdelem felrli a francik erejt. Ezrt utastotta a trnrkst, hogy a tmadst - j tartalkokkal - mrcius 9.-n folytassa. Ez meg is trtnt, de a tmads most mr nem hozott eredmnyt. Ehelyett kifejldtt a mindkt flre egyarnt vesztesgteljes ll kzdelem: a verduni pokol. Szakadatlan klcsns bombzs kzben kisebb-nagyobb nmet s francia lksek vltogattk egymst. A kzdelem sorn Ptain tvette Langle helyett az arcvonal vezrlett, mg a Verdunnl vdekez sereg lre Nivelle kerlt. Nivelle is ezredesi rangban kezdte a hbort s Ptainhez hasonl plyt futott be.
A harc aztn tterjedt a Maas balpartjra is, ahol a nmetek nehz kzdelem rn nehny magaslatot a vr erdvonala eltt elfoglaltak. De itt nem jutottak tovbb elre. Eltelt az prilis s a mjus is anlkl, hogy a nmetek clt rtek volna. A jobbparton ugyan jnius elejn kisebb erdtst a franciktl elragadtak, de minden jel azra mutatott, hogy a francia vdelem ereje nvekedben van. Ugyanekkor megindult keleten, Lucknl az oroszok nagy tmadsa, amelynek kivdse nmet tartalkokat ignyelt, majd csalhatatlan eljelek rultk el azt, hogy az ntnt a Somme partjain nagy ttrsre kszl. Verdun teht nem emsztette fel az ntnt tartalkait. Ennek dacra a trnrks javaslata ellenre, Falkenhayn jnius 21.-n nhny friss hadosztllyal mg egy nagy - de sikertelen - rohamot hajtatott vgre s ezt jlius 11.n, a Somme-menti csatnak a nmetekre nzve nem ppen szerencss megindulsa utn, megismteltette. Csak mikor ez a tmads is vrbefult, rendelte el a trnrksnek, hogy ezutn - az elfoglalt terletek megtartsa mellett - a vdelemre szortkozzk. A harc azonban mgsem lt el. Most a francik mentek t tmadsba. Ennek lefolyst majd ksbb ismertetjk.
Ptain s Nivelle nagy rdeme, hogy Verdun vrt megtartottk. Joffre gy nyugodtan kszlhetett a Somme mindkt partjn megtervezett ttrsre. Itt a nmet llsok bombzsa jnius 24.-n kezddtt meg.
Verdun vrnak ez a kzel t hnapos ostroma rengeteg vrbe kerlt. A francik a csatatr arnylag szk terletn a folytonos felvltsok sorn 65 hadosztlyt (haderejk felt) vetettk harcba s angol hirads szerint 460.000 ft, kztk 65.000 foglyot, vesztettek, mg a nmetek vesztesge csak 280.000 fre rugott volna.
A szmadatok szerint teht Falkenhayn megkzeltette volna a maga el tztt clt: az ellensg erejnek felmorzsolst. De az egyeslt francia-angol sereg nyugaton ersebb volt mint a nmet s ezrt a nagyobb vesztesget knnyebben viselte el. Ezenfell Falkenhayn minden erfesztse sem rte el azt, hogy a hadmveletek temt adja meg. Joffre a Somme-menti tmads tervt Verdun dacra sem ejtette el. Verdun ostroma mindezrt slyos hadszati hibnak bizonyult.
Az erklcsi nyeresg mindenesetre a francik oldaln volt. Kivdtk a nmet tmadst. Ezrt Verdun megtartsa annyit jelentett, mint Joffre marnei gyzelme, vagy Foch eredmnyes flandriai csatja. A nmet csapatokat pedig a verduni vllalkozs a veresg rzetvel tlttte el. Lttk azt, hogy kptelenek nyugaton dnt gyzelmet aratni. Nem lehetett tagadni, hogy a dntnek indult harmadik nmet roham is meghiusult. A Marne utn Flandria s most Verdun alkottk a sikeres francia ellenlls hatrkveit.
Verdunnl a nmet tartalkok jelentkeny rsze elhasznldott. Falkenhaynnak ezrt kell tmeg tartalk nlkl kellett az ntnt nagy nyri ellentmadsaival keleten s nyugaton szembeszllnia. Ez az ellentmads keleten hamarabb kezddtt, mint ahogyan azt az ntnt megtervezte. Ennek oka Conrad dltiroli offenzvja volt.
|